Najczęściej zadawane PYTANIA – (F.A.Q.)

I. Dotyczące projektu \ konkursu.
II. Dotyczące działania darmowego programu.
III. Dotyczące instalacji darmowego programu.

I. Dotyczące projektu \ konkursu

1.       Dlaczego program komputerowy jak i cały projekt wraz z konkursem są darmowe dla szkół?

Program jest darmowy dla szkół ponieważ tak samo jak portal społecznościowy Nasza-Klasa, Facebook oraz poczta i wyszukiwarka internetowa, pozyskujemy środki na działanie projektu od innych podmiotów. W naszym przypadku są to Uczelnie, które dzięki szkolnajTapecie mogą  przedstawić swoją ofertę edukacyjną.

 

2.       Jakie warunki szkoła musi spełnić aby móc  uczestniczyć w bezpłatnym projekcie/konkursie?

a. chęć udziału w dobrej zabawie -> edukacji poprzez aktywne działanie,

b. szkoła dobrowolnie zobowiązuje się do zainstalowania bezpłatnego programu szkolnaTapeta na komputerach, z których korzystają uczniowie (np. sala informatyczna, biblioteka, czytelnia). Nie ma ograniczeń co do maksymalnej ilości komputerów, na których może być zainstalowany bezpłatny program – jednakże bardzo prosimy by była to liczba nie mniej jak 10 komputerów. Darmowy program dla szkół jest do ściągnięcia na stronie www.szkolnaTapeta.pl/pobierz/

c. szkoła dobrowolnie zobowiązuje się do zamieszczenia informacje o udziale w projekcie/konkursie na swojej stronie internetowej lub na istniejącym Fan Page’u szkoły w portalu facebook.com – pomocne grafiki i informacje prasowe udostępniamy na stornie:
www.szkolnaTapeta.pl/konkurs-na-szkolna-tapete/w pliku o nazwie: „LOGOTYP + info prasowe (szkolnaTapeta.pl).rar” (pobierz)

Więcej informacji znajdą Państwo w Regulaminie konkursu – Moja Szkolna Tapeta  (pobierz)  (zobacz)

 

3.       Czy Zespoły Szkół również mogą brać czynny udział w projekcie/konkursie?

 TAK, jeśli w Państwa Zespole Szkół znajduje się chociaż jedna ze szkół ponadgimnazjalnych.

 

4.       Czy jeden uczeń może startować w obu Kategoriach konkursowych jednocześnie?

(„Ważna dla mnie kampania społeczna” + „Tapeta komputerowa mojej szkoły”)

 TAK, musi naturalnie stworzyć wtedy dwie tapety komputerowe.

 

5.       Czy szkoła może uczestniczyć w konkursie realizując z uczniami tylko prace tematyczne związane z jedną Kategorią konkursową?

TAK, szkolny opiekun konkursu może np. twórczo zainspirować uczniów do realizacji tapet tylko w jednej z kategorii konkursowych np. „Tapeta komputerowa mojej szkoły”

 

6.       Jestem uczniem szkoły ponadgimnazjalnej i chcę sam przesłać swoją pracę konkursową, czy mogę?

NIE, drogi uczniu ze względu na współpracę ze szkołami prosimy o zgłoszenie chęci udziału w konkursie np. nauczycielowi informatyki, który będzie mógł wtedy przesłać nam Twoją pracę konkursową – jeśli zostanie ona naturalnie zwycięską pracą w Etapie I (szkolnym). Więcej informacji znajdziesz w Regulaminie konkursu.  (pobierz)  (zobacz)

 

7.       Z jakich członków składa się JURY konkursowe?

Jury składa się z osób delegowanych przez następujące instytucje: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Urząd Miasta Poznań, Organizator – MIKOHA.

 

8.       Gdzie odbędzie się głosowanie internetowe?

14 dni przed rozpoczęciem możliwości oddania głosu na wybraną pracę powiadomimy o linku do strony, na której można oddać swój głos. Powiadomienie o linku nastąpi przez: stronę internetową Organizatora, fan page on Facebook Organizatora, mailing do wszystkich szkół zgłaszających prace konkursowe.

 

9.       W szkole zainstalowaliśmy już bezpłatny program szkolnaTapeta. Skąd Państwo będą wiedzieć o udziale naszej szkoły w projekcie? Czy musimy przesłać jakieś dane szkoły, jakąś deklaracje? Co należy wykonać?

Podczas instalacji bezpłatnego programu szkolnaTapeta należy podać prawidłowo opisać nazwę komputera wraz z nazwą szkoły, w którym jest on zlokalizowany. To właśnie dzięki odpowiedniemu opisowi komputera z nazwą szkoły możemy w systemie odnotować przystąpienie Państwa szkoły do projektu : )

Dodatkowo mogą Państwo przesłać nam maila ze zgłoszeniem, klikając na stronie głównej projektu w napis „ZGŁOŚ udział”.

 

10.       Czy w pracowni z systemem Linux również można zainstalować program szkolnaTapeta ?

Rozważamy taką możliwość, obecnie jeszcze takiej możliwości nie ma. W przyszłości jednak chcemy udostępnić wersję dla Linuxa. Musimy jednak uzyskać limit 500 szkół współpracujących – po uzyskaniu tego wyniku będziemy dysponować środkami, które umożliwią stworzenie szkolnejTapety dla Linux’a.

 

11.       Nasz Zespół Szkół składa się z Liceum,Techników oraz Klas zawodowych. Czy po zakończeniu pierwszego, szkolnego etapu,                                   do drugiego można przesłać pracę tylko jednego ucznia z całego zespołu, czy też można wysyłać więcej prac –                                                           wyłaniając laureatów szkolnego etapu dla każdej z naszych szkół?

Łukasz Dziemba, nauczyciel informatyki, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Dobrodzień, woj. opolskie


TAK – Zespół Szkół może wysłać dla każdej ze swych szkół np. Liceum, Technikum itd. po jednej pracy w każdej z kategorii.

 

12.       Czy szkoła może zgłosić prace konkursowe więcej jak tylko w 1 kategorii?

TAK – W każdej z kategorii szkoła może zgłosić po 1 pracy. 

 

13.       Czy można wykorzystywać zdjęcia i grafiki objęte prawami autorskimi?

NIE – nie można. TAK – można, tylko w przypadku posiadania do nich praw (np. odpłatnie zakupionych itd.).


II. Dotyczące działania darmowego programu

1.       Czy aby szkoła mogła zainstalować darmowy program komputerowy musi uczestniczyć w konkursie?

(oprogramowanie przedstawia aktualne kampanie społeczne skierowane do uczniów oraz oferty szkół wyższych jak i olimpiad wiedzy)

NIE, szkoła nie musi uczestniczyć w konkursie „Moja Szkolna Tapeta” aby móc zainstalować darmowe oprogramowanie. Szkoła może zainstalować darmowe oprogramowanie na dowolnej ilości komputerów w szkole nie uczestnicząc w konkursie. Tym samym będzie wspomagała w innowacyjny sposób realizację swojego programu wychowawczego i profilaktycznego.

 

2.       Czy są jakieś ograniczenia co do liczby komputerów, na których można zainstalować darmowy program w szkole?

NIE MA, darmowy program szkolnaTapeta może być zainstalowany nawet na wszystkich komputerach w szkole.

 

3.       Kiedy zmieni się tapeta po pierwszym zainstalowaniu darmowego programu szkolnaTapeta?

 

4.       Jak często zmienia się tapeta komputerowa po zainstalowaniu darmowego programu szkolnaTapeta?

1 raz dziennie („tapeta dnia”), czyli: 1 dnia emitowana jest 1 tapeta – stała ekspozycja.

 

5.       Czy można zamienić tapetę na inną? (np. jeśli wymaga tego plan nauki)

III. Dotyczące instalacji darmowego programu

Najczęstsze pytania dotyczące stricte instalacji darmowego programu znajdują się na stronie www.szkolnaTapeta.pl/pobierz/ „Rozwiązania znanych problemów (FAQ)”